Про містоМіська владаПідприємства та бізнесПропозиції для інвесторівГуманітарна сфераСервіс та відпочинокСервіс та відпочинок

 
 
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитикаКурсы валют
Курсы валют
Курсы валют09-11-2015

Пенсії в Україні та за кордоном і скільки отримує середньостатичний бердичівський пенсіонер

Останнім часом, навіть за кордоном система пенсійного забезпечення стає жорсткішою. Збільшується пенсійний вік та необхідний для пенсії стаж, скорочуються держвиплати. Але, пенсіонери європейських країн виходять на пенсію, не турбуючись про завтрашній день, так як для них це початок нового, цікавого і забезпеченого етапу життя.

На сьогодні в Україні кількість пенсіонерів перевищила кількість працюючих; підвищилася смертність населення; крім стрімко “зникаючого” населення, удар по пенсійній системі наносять і тіньові зарплати. Грошей у держбюджеті катастрофічно не вистачає і тому пенсіонери стали відноситися найбільш незахищених верств населення. Хоч пенсії різняться від мінімальної 1074 грн. до 16 тис.грн.

У Бердичеві ж більша частка пенсіонерів отримує мінімальні – 1074 грн. Трохи більше отримують колишні військовослужбовці та працівники правоохоронних органів 2500-3500, медики та педагоги 1500-2500, держслужбовці місцевого самоврядування і найбільшими пенсіями можуть похвалитися прокурори та судді.

Журналісти фінансового щоденника «Деньги в Украине» склали інфографику розміру пенсій. В Україні більшість пенсіонерів за віком (76,6%) і їх пенсія в середньому становить 1573 грн.; 11% – пенсіонери по інвалідності з пенсією 1390 грн.; 4,8% – за втратою годувальника з середньою пенсією – 1307 грн.; за вислугою років (вчителі та медики, тощо) – 1.8%, середня пенсія – 1652 грн.; 0.9% – соціальні пенсії, розмір яких становить близько 907 грн. Гідними можна назвати пенсії у прокурорів (до 7000 грн), прийнятними – у чорнобильців, вчених і держслужбовців (3-4 тис. грн). І мізерний відсоток пенсіонерів – це народні депутати та судді – мають суперпенсії по 15-16 тис. грн (нагадаємо, їм зараз платять максимум 10740 грн, але з кожним підвищенням соцстандартів їхня пенсія зростає автоматично).

Зі статданих і соцдосліджень різних інститутів встановлено середньостатистичний портрет українського пенсіонера. Виявилося, що «наш» пенсіонер – жінка, тому що, за статистикою, 60-річних і старше жінок у нас удвічі більше, ніж чоловіків. При цьому понад 50% таких дам самотні: вони вдови або розлучені, мають 2-3 внуки та дачно-огородню підмогу. До речі, у сільській місцевості пенсіонерів більше.

Ми вирішили зробити порівняння з іншими країнами.

Наприклад, у Франції пенсія складається з базової , вона нараховується і чоловікам, і жінкам після 62 років і 41,5 року трудового стажу; та додаткової, що являє собою ті відрахування, які пенсіонер робив протягом життя. Крім того, на будь-якому підприємстві, де працював працівник, в момент звільнення йому нараховують так звані «пункти». Чим більший його стаж роботи на даному підприємстві, ефективність праці і заробітна плата, тим більше «пунктів» він отримає. А чим більше «пунктів» набрано людиною за трудове життя, тим більшою буде надбавка до пенсії. Це, до речі, є прекрасним стимулом для молоді працювати як можна більше і краще.

Зазвичай пенсія становить половину середньої зарплати, однак, зважаючи на накопичену пенсіонером за час роботи страхову суму, в результаті пенсійні виплати виходять більшими, ніж середня зарплата працюючого людини. Так, сьогодні середня пенсія у Франції становить приблизно 1032 євро (25 398 грн.) в місяць. Мінімальна державна пенсія – 500 євро (12 305 грн.) в місяць.

Одні з найбільш забезпечених пенсіонерів у Європі – німці. Тут «фрау» – 72 роки, її середня пенсія близько 31 тис. грн, у неї 2 дітей і кілька онуків. Серед популярних розваг – робота і подорожі за кордон. Крім того, вони мають право на безкоштовні ліки та низку медпослуг.

Навіть у нашої недалекої сусідки Польщі, жінки (яких також більше, ніж чоловіків) мають більше переваг перед українськими пенсіонерками. «Пані» в Польщі отримує в середньому 1.5 тис. злотих (або 9200 грн.), а максимальна пенсія в Польщі – 14,9 тис. грн. Правда, тут не платять неробам без трудового стажу. Але, вибір розваг для польських пенсіонерів широкий: для них існують спеціальні знижки на авіаквитки, поїзди (поляки в віці часто подорожують по країні), музеї, галереї, театри. Існують у Польщі й особливі «Клуби сеньйорів», в яких літнім людям влаштовують тренінги та майстер-класи.

В Україні також планують змінити фінансовий стан пенсіонерів. В Кабміні вже працюють над новим законопроектом (його номер 2767), який декларує введення накопичувальної системи. Передбачається, що її будуть запускати в кілька етапів. З 1 січня 2016-го накопичувальний фонд запрацює для тих категорій громадян, кому менше 35 років і хто зайнятий на шкідливому виробництві. Згодом “підтягнуться” й інші майбутні пенсіонери. Хоча, перші пенсії з накопичувальних внесків українці почнуть отримувати тільки через 25 років.

 

 

БЕРДИЧІВ BIZ

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
TyTa