Про містоМіська владаПідприємства та бізнесПропозиції для інвесторівГуманітарна сфераСервіс та відпочинокСервіс та відпочинок

 
 
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитикаКурсы валют
Курсы валют
Курсы валют17-09-2015

За 50 мільйонів євро і 5-6 років Бердичів матиме якісну воду

 

Такі суму та терміни озвучив у Бердичеві директор державного “Науково-дослідного і конструкторсько-технологічного інституту міського господарства”, кандидат технічних наук Валерій Кравченко під час прес-конференції стосовно питань водозабезпечення Бердичева.

Очолюваний ним інститут — унікальний заклад. Свого час на увесь СРСР їх було лише кілька, один з них — у Києві. Наразі він — чи не єдиний, котрий не лише продовжив своє існування, але й активно займається проблемами водозабепечення по всій державі — починаючи від законотворчої діяльності, завершуючи практичною роботою у цій галузі. У тому числі — розробляє проекти, котрі покращують якість води у регіонах, допомагає втілювати їх у життя.

Понад двадцять років тому інститут, розповідає Володимир Кравченко, взявся до розробки проекту, котрий мав би вирішити проблему із водозабезпеченням і у Бердичеві. Вже тоді, каже Володимир Кравченко, у Бедичеві серйозно існувала ця проблема, потужностей не вистачало, артезіанські свердловини, на які лягало основне навантаження, були виснажені. Власне, проект розробили, але його реалізація — затягнулася на довгі десятиліття. Причина банальна — кошти. Кілька років тому у Бердичеві відкрили фільтрувальну станцію у рамках реалізації проекту. Але цього вкрай недостатньо, кажуть у науково-дослідному інституті. Тим паче, що вона через свої особливості сама фільтрувальна не здатна повністю задовольнити всі вимоги споживачів, навіть, якби працювала на повну потужність.

Підхід має бути комплексний, не пов’язаний лише із фільтрувальною станцією. У тому числі — заміна водогінних мереж, очищення річки, звідки береться вода і тому подібне. “Проект існує. Він може зазнавати якихось коректив, доповнюватися, але він є”, - каже Володимир Кравченко. Але для того, щоб його реалізувати, потрібні величезні кошти. Мова йде, за приблизними підрахунками, про 50 мільйонів євро. За нинішнім курсом валют — один мільярд двісті п’ятдесят мільйонів гривень. Щоб виконати все заплановане — треба не менше 5-6 років.

Очевидно, що знайти таку суму одразу практично не реально. Держава таких коштів навряд чи виділить, на міський бюджет, з його скудними можливостями, теж годі сподіватися. Має бути інвестор, каже Володимир Кравченко, але сьогодні мало хто хоче вкладати гроші у житлово-комунальні тарифи. Як варіант — участь у європейських проектах, залучення кредитних коштів європейських фінансових установ.

Взагалі, розповідає Володимир Кравченко, проблема із якістю води (точніше — не стільки якістю, скільки кольоровими властивостями), яка спостерігалася цього року у Бердичеві, була по всій країні. Єдиний, де більш-менш вода була у нормальному стані — це Крим, в якому не бракувало дощів. Скрізь же — посуха. “Ми сьогодні були у вас на водозаборі, вже не вперше, - розповідає Володимир Кравченко. - Він — не у ідеальному стані, але дає те, що може. У 2010 році в Україні змінилися санітарні норми (СанПіНи), згідно із європейськими стандартами, а у багатьох випадках — перевершують їх. Але проблема у тому, що стандарти у нас — європейські, а вартість води — у кілька разів менша. За таких умов про будь-яку якість не може йти мова. Тому ті депутати, які вимагають зниження тарифів — злочинці або популісти. Вже через місяць вони самі ж і проголосують за підняття тарифів, бо знають, що без цього ніяк”.

Якщо нічого зараз не робити, не змінювати ситуацію у ЖКГ, то невдовзі взагалі може бути крах, прогнозує Володимир Кравченко. “Система вже пройшла критичний вік, більшість мереж збудовані у шістдесятих роках. Все прогнило. Можна казати, що вода погана. Але треба враховувати всі нюанси: коли мінялася та чи інша труба, які у цьому місці грунтові води, чи не зогнила взагалі та труба. Та й навіть у СРСР, коли прокладалися мережі, теж могли бути неякісні труби. Тільки тоді можна конкретно сказати, у чому проблема з якістю води”, - пояснює Володимир Кравченко.

Значною проблемою в Україні є те, що всі “знають”, що робити із житлово-комунальним господарством, продовжує Володимир Кравченко. Але самі робити цього не хочуть. “Коли у ЖКГ добре — не бачить ніхто, коли погано — бачать всі. Від того професія комунальника — найбільш невдячна. Чи багато з вас звертали увагу на те, в яких умовах працюють, наприклад, аварійники. Для того, щоб ліквідувати аварію, стоять по пояс у крижаній воді, без достатніх сучасних інструментів... Я вже не кажу про те, за які зарплати вони так працюють”, - відзначає директор науково-дослідного інституту.

По суті, представники інституту приїхали до Бердичева не читати моралі і не розповідати, як все складно, а з практичною метою. Наразі у місті працює спеціальна група фахівців інституту, яка, вивчивши всі складові, визначить проблеми водозабезпечення у місті та накреслить чіткий план вирішення цих проблем. За словами Володимира Кравченка, все відбуватиметься у кілька етапів. Найперше — будуть відібрані проби води у Бердичеві, і з водогінних мереж, і у самій річці. Експертизу проведуть у столичних лабораторіях державної санітарно-епідеміологічної служби України. Крім того, буде обстежено очисні споруди для виявлення недоліків у їх роботі і можливостей станцій. Після проведення розрахунків, візьмуться до розробки проекту на їх удосконалення. Важливим етапом є також і очистка самого водного плеса, підбір реагентів для очищення води. “Навіть сьогодні, у вересні, у річці досі не опустилися водорості, чого не було у всі попередні роки. Хіба плесо може бути чистим? Чинники можуть бути різними: можна виконувати все за європейськими нормативами, за всіма правилами і процедурами на найсучаснішому обладнанні, але вода у самій річці буде у цей момент не такою. І тоді про загальну якість води у мережах не можна говорити”, - констатує Володимир Кравченко.

Власне, керівник науково-дослідного інституту розповів, що фахівці у місті вже працюють. Перші попередні висновки можна буде озвучити вже днів за десять. 


Бердичіві NEWS

 

 

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
TyTa